Ben Elçin, ekoloji ve evrimle ilgilenen bir biyoloğum. Canlıların çeşitliliği, bu çeşitliliğin kaynakları, doğada neler olup bittiğiyle ilgileniyorum. Bununla birlikte gördüklerimi, öğrendiklerimi herkesle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

Bilim Kutusu projemizde çocuklar için ilham verici deney setleri tasarlıyorum, Bilimma.com platformunda editörüm ve meraklıları için bilim haberleri ve popüler bilim yazıları yazıyorum. Bilim Kutusu‘nu Instagram‘dan takip edebilir, çevrenizle paylaşabilirsiniz.

Akademik olarak daha önce sivrisineklerde insektisit direnciyle ilgili çalışmalar yürüttüm. Daha sonra bir süre koyunlarda evcilleştirme ve antik DNA ile ilgili çalışmalara katıldım. Şu anda ODTÜ Arkeometri bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. Şimdiyse Anadolu’daki biyoçeşitliliğin holosen döneminde nasıl olduğunu anlamaya yönelik çalışmalar yürütüyorum. Google Scholar profilimde yayınlarımı görebilirsiniz.

EkoEvo, Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği üyesiyim ve çeşitli görevlerde bulundum. EkoEvo Türkiye’deki ekoloji ve evrimsel biyoloji çalışmaları yapan çok çeşitli araştırmacıların bir arada bulunduğu bir akademik oluşum. EkoEvo sitesini ziyaret edrek çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

Bilim Kadınları Topluluğu’nda eş-koordinatörüm ve Bilim Kadınları Twitter hesabından her hafta bir bilim kadınını tanıtıyoruz. Böylece kadınların bilim alanında görünürlüğünün artması için çalışıyoruz. Twitter ve Instagram‘dan takip edebilir, çevrenizle paylaşabilirsiniz. Böylece bilim kadınlarının daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olmuş olursunuz.

2007 yılında lisans dönemi arkadaşlarımızla bilirkte Hacettepe Biyoloji’de EKOG yani Ekoloji Grubu‘nu aktifleştirdik. Bölümde ekoloji ve çevreye ilgi duyan öğrenci arkadaşlarımız bu toplulukta etkinlikler yapmaya ve topluluğu büyütmeye devam ediyor. EKOG sitesindeki yazıları ve Instagram ‘daki ilgi çekici ve eğlenceli paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Bu blogda bunların hepsine ve günlük hayatımdan paylaşımlara yer verdim.