İkinci haftayı geride bırakırken, yeni yılın yoğunluğunu tüm hızlıyla hissetmeye başladık. Geçtiğimiz haftalarda kuraklık ve kış aylarında yaşadığımız sıcak hava gündemimiz olmuştu. Özellikle de iklim değişiminin etkilerini bu kadar görünür bir şekilde hissetmek insanı düşünürmeye yetiyor. Günlük hayatımızda acaba ne kadar dikkatliyiz? E-posta bültenimde kısa bir öykü anlatacağım size israf ve tasarruf hakkında bu hafta, sonrada bana hissettirdiklerinden bahsedeceğim bu konun.

##İneğin memesi

Aslında burada sizlere kuru kuru su tasarrufu edin, gıda israfı yapmayın demek istemiyorum. Çünkü bu sözlerin çok da bir anlamı yok. Ama şöyle bir düşünmenizi isteyeceğim. Kimileriniz köye gittiği zaman kimileriniz bir yerlerde elbette otlayan ineklere denk gelmiştir değil mi? Üzerinde çiğ tanesi olan yemyeşil çimenleri koparıp koparıp yiyor, midesini şişiriyor tabii sonra bir de geviş getirmesi ve bu yediği otları sindirilebilir hale getirmesi gerekiyor. Sonra ahırına dönerken yalaktan kana kana taze suyu içiyor. Uzun uzun bir sürü metabolik olaydan sonra bu çimenlerin bir kısmı süte dönüşüyor. İneğin sahibi olan köylü geliyor, süt makinesini bu ineğin memelerine bağlıyor. Başlıyor cork cork diye sütü sağmaya makine.

Bu sırada köylü ineklerin samanlarını serpeliyor yeni kürenmiş yerlere, sonra yemlerini, vitaminlerini veriyor. Süt sağma işi çok uzamıyor. Çünkü az ötede kuyruğunu sabırsız sabırsız sallayarak bekleyen bir buzağı var. Köylü memedeki sütün bir kısmını da ona bırakıyor ki annesini emsin büyüsün diye. Köylü doldurduğu güğümlerin üstünü örtüyor. Bekletmeden alıp götürüyor ön kapıya. Az sonra süt arabası gelecek!

Güğümlerdeki sütler bu süt arabasındaki tankere dökülmeden önce sizleri https://buttondown.email/Elcin bu adresten e-posta bültenime kaydolmaya davet ediyorum. Hem bu hikayenin geri kalanına ulaşın hem de haftalık protein postalarının detaylarını her hafta size ulaştırayım. Bu blog yazısında gerek belgeselleri gerekse kitap tavsiyelerini daha kısa tutuyorum ve ilginç noktaları pek yazmıyorum.

##Bu haftanın videosu - Nail V. Belgeseli

Biraz edebiyat, biraz arkeoloji, biraz Nail V! Bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim. Yakın tarihimizin bir dönemine ışık tutan anektodlarla zenginleştirilmiş, dönemin zenginliğine ışık tutan bir belgesel.

##Bu haftanın kitabı

Bu hafta okuma önerisi: Şempanzelerde Maddi Kültür - İnsan Evrimine Yönelik Çıkarımlar - William McGrew

#Bizden haberler!

##Bilim Kutusu 2021 Takvimi Teması: Bilim Kadınları

Türkiye’de alanında ilklerden olan bilim kadınlarını bu yıl sizinle olsun istedik ve 12 ilham verici bilim kadınını sizlerle buluşturduk! Takvimi edinmek için bu adresten kaydolmanız yeterli.

https://takvim.bilimkutusu.com/2021-turk-bilim-kadinlari

Bilim Kutusu Instagram hesabımızda takımızdan Meral harika paylaşımlar yapmaya başladı! Mutlaka sizde takip edin:

{{ < instagram CKED-8dKSJI >}}

Biyoinformatik Eğitmleri için kayıtlar bu hafta açılıyor! ERES Biyoteknoloji artık Instagramda! Haberler için takip edin:

https://www.instagram.com/eres_biotech/