#Biyoteknoloji ve yenilik

Geçtiğimiz haftalarda TOBB ETÜ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Topluluğu Eğitim ve İletişim Komitesi Başkanı Ali Eren YÜKSEL beni ETU SBBT “Future Medicine” Kongre’sinde konuşma yapmam için davet etti. Biyoteknoloji ve yenilik konusunu COVID-19 salgınını da kapsayacak şekilde ele alan bir konuşmayla ben de bu güzel davete katıldım. Bu yazıda hem neler konuştuğumu hem de konuşmada bahsettiğim kaynakları yazacağım.

Noting is impossible, the word itself says I’m possible.

Bu konuşmayı yaparken daha önce yazdığım “Geleceği İnşa Etmek İstiyorum!" yazımdan ilham aldım, “Yenilik — Yer ve Zaman Bağlamı” yazımdan kısmi eklemeler yaptım ve tabi ki bambaşka yeni konular ekledim. Ayrıca Bilim Kadınları olarak maratona katılacağımızı ve ERES’te yeni yapacağımız online eğitimleri de duyurdum. Eğitimlerle ilgili haber listesine katılmak isterseniz buraya tıklayınız.

Audrey Hepburn eğlenceli bir yaklaşımla güzel bir söz söylemiş “Noting is impossible, the word itself says I’m possible”. Bu eğlenceli yaklaşımı biraz da ciddiye alarak yaşlanmayı durdurmak, yapay hayvansal gıdalar üretmek, bilinci dijital ortama aktarmak, sorunsuz gen terapisi geliştirmek, kanserleri kolayca tedavi etmek, biyoçeşitliliği arttırmak gibi zor görünen amaçlara nasıl yaklaşabiliriz? Temel gerekenler: azimli çalışma, farklı fikirlere açık olma, yenilikçi olma, yavaş ilerlemeye sabırlı olmalı… Peki bu amaçlara nasıl yaklaşabiliriz? Biyoteknolojik ürünlerin geliştirilme süreçlerinde yer almak bu amaçlara yaklaşmak için bir yoldur. İster kendi projeniz olsun siterse de büyük bir projede yer alın, ister temel bilimlerden mezun olun isterseniz mühendis olun, geliştirme ya da ticarileştirme safhalarında yer alarak bu ürünlerin geliştirilmesine siz de katkı koyabilirsiniz.

PCR ve CRISPR örnekleriyle biyoteknolojide ilerleme

Konuşmamda iki temel örneği ele aldım. İlk olarak pek çok kişinin aşina olduğu PCR teknolojisine değindim. 1976’dan günümüze gelişerek gelen bu teknoloji bugün pandemide en önemli tanı araçlarından biri olarak büyük bir önem kazandı. CRISPR ise çok daha yeni bir teknoloji. 90’dan günümüze gelen CRISPR sadece gen manipülasyonu edil diagnostik alanında da kullanılabilecek bir teknoloji. SHERLOCK metoduyla CRISPR temelli strip SARS-CoV-2 testlerinin geliştirilmesi ve ticarileşme yolunda attığı adımları da sunumda inceledim.

Her yer her zaman aynı mı?

Yeniliğin en çok görmezden gelinen ama en önemli bileşenlerinden olan yer ve zaman bağlamından bahsettik. Dünya üzerindeki toplumların farklı ihtiyaçları, farklı sorunları ve bunları çözebilmek için farklı miktarlarda kaynakları olduğunu anlattım. Daha sonra da bunu iki örnek ile iredledik.

Bu örneklerden biri dezavantajlı bölgelerde (elektriğin olmadığı, cihazların yetersiz olduğu) kan testi için Stanford’da geliştirilen 20 centlik paperfüg;

Diğer örnek ise pandemi döneminde İtalya’da ortaya çıkan solunum cihazı yetersizliği, ölümlerin artmasına yönelik 3D baskıyla Cristian Fracassi’nin bulduğu çözüm.

Dosyalar ve kaynaklar

1-) Sunum dosyasını buradan indirebilirsiniz.

2-) Bilim Kadınları Koşu Grubuyla İstanbul Maratonu’na buradaki yönergeleri izleyerek kaydolabilirsiniz.

3-) ERES Online Biyoinformatik Eğitimlerinden haberdar olmak için bu forma iletişim bilginizi bırakmanız yeterli.

4-) PCR’ın tarihi hakkında kısa bir okuma için buraya bakabilirsiniz.

5-) CRISPR-CAS9 teknolojisinin ne olduğu ve gelişimi ile ilgili olarak bu podcasti dinleyebilirsiniz:

6-) Loop mediated amplification ve CRISPR temelli strip SARS-CoV-2 testi :

a-) Point-of care testing for COVID-19 using SHERLOCK diagnostics

b-) Ticarileşen ürün

c-) Başka bir şirket ve ürünü

d-) Eleştirilerden örnek

e-) Sektörel bir değerlendirme

f-) 2020 Nobel Kimya Ödülü

Hakkımda

Elçin Ekşi

Biyolog, biyoteknoloji girişimcisi

Projeler

ERES Biyoteknoloji

Bilim Kutusu

Bilimma.com

Bilim Kadınları